With the weekend edging closer, here’s the sport you can look forward to
Thursday 15th September 2016 @ 11:52 by Mark Phillip
Football Sports

SATURDAY:

ECB CHESHIRE COUNTY LEAGUE PREMIER DIVISION:

Urmston 1st XI v Neston 1st XI

ECB CHESHIRE COUNTY LEAGUE 2ND XI PREMIER DIVISION:
Alderley Edge 2nd XI v Didsbury 2nd XI, Chester Boughton Hall 2nd XI v Cheadle 2nd XI, Marple 2nd XI v Macclesfield 2nd XI, Neston 2nd XI v Urmston 2nd XI, tattenhall 2nd XI v Hyde 2nd XI, Timperley 2nd XI v Toft 2nd XI

GREATER MANCHESTER CRICKET LEAGUE DIVISION THREE:
Denton West 2nd XI v Unsworth 2nd XI, Edgworth 2nd XI v deane & Derby 2nd XI, Glossop 2nd XI v Astley & Tyldesley 2nd XI, Heywood 2nd XI v Prestwich 2nd XI, irlam 2nd XI v Greenmount 2nd XI, Swinton Moorside 2nd XI v Clifton 2nd XI

GREATER MANCHESTER CRICKET LEAGUE DIVISION FOUR EAST:
Droylsden 2nd XI v Littleborough Lakeside 1st XI, Failsworth Macedonia 1st XI v Woodhouses 2nd XI, Flowery Field 2nd XI v Denton St Lawrence 2nd XI, South West Manchester 2nd XI v Rochdale Catholic Club 1st XI, Stand 2nd XI v Dukinfield 2nd XI, Thornham 2nd XI v Ashton Ladysmith 1st XI

GREATER MANCHESTER CRICKET LEAGUE DIVISION FIVE S&E:
Bolton 1st XI v Bolton Indians 1st XI, friends United 1st XI v Denton 2nd XI, Greenfield 3rd XI v Ashton Ladysmith 2nd XI, Newton Heath 1st XI v Friends Sporting Club 1st XI, Springhead 1st XI v Wythenshawe 2nd XI

DERBYSHIRE AND CHESHIRE CRICKET LEAGUE DIVISION ONE:

Broadbottom 1st XI v Tintwistle 1st XI, Buxworth 1st XI v Hadfield ST Andrews 1st XI, Compstall 1st XI v New Mills 1st XI, Dove Holes 1st XI v Mottram 1st XI, Hawk Green 1st XI v Dinting 1st XI, Whaley Bridge 1st XI v Old Glossop 1st XI

DERBYSHIRE AND CHESHIRE CRICKET LEAGUE DIVISION TWO:

Birch Vale & Thornsett 1st XI v Chapel-en-le-frith 1st XI, Hayfield 1st XI v offerton 1st XI, High Lane 1st XI v Newton 1st XI, Stalybridge St Pauls 1st XI v Hazel grove 1st XI, Woodley 1st XI v Hollingworth 1st XI

DERBYSHIRE AND CHESHIRE CRICKET LEAGUE DIVISION THREE:
Dinting 2nd XI v Hawk Green 2nd XI, Hadfield St Andrews 2nd XI v Woodley 2nd XI, New Mills 2nd XI v Charlesworth & Chisworth 2nd XI, Newton 2nd XI v Dove Holes 2nd XI, Old Glossop 2nd XI v hayfield 2nd XI, Tintwistle 2nd XI v Broadbottom 2nd XI

DERBYSHIRE AND CHESHIRE CRICKET LEAGUE DIVISION FOUR:

Chapel-en-le-Frith 2nd XI v Birch Vale & Thornsett 2nd XI, Hazel Grove 2nd XI v Stalybridge St Pauls 2nd XI, Hollingworth 2nd XI v Buxworth 2nd XI, Mottram 2nd XI v High Lane 2nd XI, Offerton 2nd XI v Whaley Bridge 2nd XI

SATURDAY:

FOOTBALL:

FA CUP SECOND QUALIFYING ROUND:
Stockport County v Hyde United, Witton Albion v Stalybridge Celtic, Curzon Ashton v Consett AFC

EVO-STIK PREMIER DIVISION:
Corby Town v Buxton, Frickley Athletic v Stafford Rangers, Grantham Town v Warrington Town, Hednesford Town v Ashton United

EVO-STIK FIRST DIVISION NORTH:
Bamber Bridge v Colwyn Bay, Brighouse Town v Colne, Clitheroe v Droylsden, Glossop North End v Ossett Albion, Goole AFC v Kendal Town, Prescot Cables v Mossley, Radcliffe borough v Scarborough Athletic

MANCHESTER PREMIER LEAGUE:
Manchester Gregorians v East Manchester, Old Altrinchamians v AVRO, Wythenshawe Amateurs v Rochdale Sacred Heart

GILGRYST CUP:
Elton Vale v Prestwich Heys Res, Heyside v Hindsford, Royton Town v Breightmet United, Stockport Georgians v AFC Monton

MURRAY SHIELD:

Walshaw Sports v Govan Athletic

SATURDAY:

RUGBY:

NORTH LANCS/CUMBRIA DIVISION:
Bolton v Workington, De La Salle (Salford) v Aspatria, Fleetwood v Carlisle, Hawcoat Park v Littleborough, Silloth v Trafford MV, Upper Eden v Oldham, Wigton v Aldwinians

LANCASHIRE (NORTH):
Ashton v Burnley, Bury v Thornton Cleveleys, North Manchester v Tarleton, Ormskirk v Colne & Nelson, Orrell v Didsbury Toc H

SOUTH LANCS/CHESHIRE DIVISION ONE:

Anselmians v Liverpool St Helens, Bowdon v New Brighton, Broughton Park v Wigan, Douglas (I.O.M) v Manchester, Glossop v Sefton, Manchester Medics v Southport, Oswestry v Widnes

SOUTH LANCS/CHESHIRE DIVISION TWO:

Bye v Marple, Dukinfield v Vagabonds (I.O.M), Moore v Liverpool Collegiate, Oldershaw v Hoylake, Ruskin Park v Heaton Moor, Tyldesley v Port Sunlight, Winnington Park v Eagle